Podporné opatrenia v praxi učiteľa. 1. časť – Ako môže učiteľ realizovať podporné opatrenia v spolupráci s rodičom

O kurze
Webináre „Ako môže učiteľ realizovať podporné opatrenia v spolupráci s rodičom“ sú rozdelené do 3. častí:
- časť. Podporné opatrenia v praxi učiteľa.
- časť. Zapojenie rodiča do realizácie podporných opatrení.
- časť. Nástroje – inkluzívne karty (sada I. a II.) didakticko-reflexívne komunity a videotréning
Jednotlivé časti sú samostatné webináre, a preto ich nie je nutné absolvovať v presnom poradí.
- časť. Podporné opatrenia v praxi učiteľa.
Metódy, formy prístupy vo výchove a vzdelávaní so zapojením rodiča.
Zameriame sa na praktické aspekty implementácie podporných opatrení v triede s dôrazom na:
- Praktické metódy a formy výučby v inkluzívnom prostredí
- Potreby žiakov a ich napĺňanie
- Efektívne stratégie individuálneho prístupu
Anotácia:
Vzdelávanie ponúka praktikom i laickej verejnosti informácie, návody a konkrétne ukážky ako vytvárať efektívnu spoluprácu s rodičom pri realizácii podporných opatrení. Účastník vzdelávania má možnosť odniesť si okrem poznania čo je skutočná podpora v systéme podporných opatrení i kufrík plný nástrojov.
Obsah vzdelávania je rozdelený do 3 modulov:
- MODUL: Podporné opatrenia v praxi učiteľa
- MODUL: Zapojenie rodiča do realizácie PO
- MODUL: Nástroje – inkluzívne karty sada I. a II.
Lektorky:
Oľga Okálová sa vo svojej práci zameriava na sieťovanie, komunitné plánovanie a multidisciplinaritu. Spolu so školskými komunitami sa venuje predovšetkým bezpečiu a dialógu v školách, tiež inklúzii, ktorá vychádza z postmoderny. Dlhodobo pôsobí ako vysokoškolská učiteľka, lektorka, facilitátorka, koordinátorka a ambasádorka multidisciplinárneho prístupu v ŽSK. Niekoľko rokov realizuje poradenstvo, terapiu a konzultačnú činnosť. Má ukončený komplexný psychoterapeutický výcvik Solution Focus Brief Therapy – Prístup zameraný na riešenie, pod Českou asociáciou pre psychoterapiu. Je pre ňu veľkou výzvou poznať pojítka tímovosti, efektívnej spolupráce a užitočného dialógu. Systematicky sa venuje školiacej a koordinačnej činnosti zameranej na etablovanie multidisciplinárnych tém a tímov do komunít. Dodnes absolvovala aj lektorovala viaceré vzdelávacie programy. Vo vlastnej praxi najviac používa kolaboratívne, dialogické prístupy.
Paulina Ganaj Sarrosy je trochu netypická „učka“ na prvom stupni. Po viacerých školách, kde pôsobila, našla konečne miesto, kde sa môže venovať deťom a učeniu tak, ako to cíti. Radšej deťom načúva a veľa sa ich pýta, než by poúčala. Našla tu oporu v kolegoch, vedení, rodičoch, deťoch,… ale aj nové výzvy, ktoré ju posúvajú vpred a otvárajú nové obzory.
Michaela Vlasáková absolvovala štúdium veterinárskej medicíny, viac ako 10 rokov pôsobila vo vedecko-výskumnej oblasti na univerzitnej pôde, ale za svoju najväčšiu kvalifikáciu považuje život so synom s autizmom. Jej hlavným cieľom je začleniť syna do spoločnosti a naučiť ho rozumieť vzťahom. Preto aj pri výbere školy hľadala takú, ktorá mu umožní vzdelávať sa medzi rovesníkmi. Tiež hľadala učiteľku, ktorá chápe, že dobré vzťahy sú dôležitejšie ako plnenie akademických cieľov. Michaela zároveň pôsobí ako laická poradkyňa Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením.
Mária Reviľaková pri staršom synovi pochopila, aké vzdelávanie v dnešnej dobe pre svoje deti chce. Absolvovala mnoho tréningov o tom, čo je dôležité u detí podporovať, ako ich rešpektujúco učiť, rozvíjať a zároveň ich nechávať byť samými sebou, ako najväčšou hodnotou pre ich budúcnosť. Aby zistili, kto sú a akceptovali sa. Zostávali zvedaví a prijímajúci. Inkluzívni … Pre svojho mladšieho syna toto dlho hľadala a našla. Podpornú atmosféru v škole, chápajúcu a vnímavú učiteľku, ktorá podporuje všetky deti, ich silné stránky a v spolupráci s rodičmi sa snaží napĺňať ich potenciál.